عمر باتری:

 

عمر باتری برخلاف مدت زمان سپری شده، به تعداد دفعات چرخه شارژ و دشارژ شدن محصول  محاسبه میشود لذا باتری هرچقدر عمیق تر تخلیه شود تعداد این چرخه عمر کمتر خواهد بود

درصدعمق دشارژ –depth of discharge(DOD) در واقع نشان دهنده این است که چه مقدار از انرژی موجود در باتری قبل از شارژ مجدد مصرف شده است.

عمر باتری

باتری اسید سرب:

 

اسپیکر های پارتی باکس پرووان(ProOne) با توجه به ابعاد اسپیکر ها و المان های موجود در آن، به تناسب از باتری های اسید سرب جهت تامین توان DC استفاده میکند.لازم بذکر است اگرچه باتری های اسید سرب با چرخه عمیق ، معمولا تا 80% ظرفیت نامی خود(80% DOD) دشارژ میشوند ولیکن درصورت طراحی باتری برای کمتر از 50%  عمر باتری را بسیار طولانی تر خواهد کرد.

باتری لیتیوم یونی:

 

با توجه به سبد کالایی پرووان که شامل انواع اکسسوری های موبایل و کامپیوتر میباشد باتری های لیتیومی در ابعاد و توان های مختلف استفاده شده است. اکثر باتری های لیتیوم یونی را میتوان تا حدود 80% ظرفیت اسمی دشارژ کرد بدون اینکه تاثیر قابل توجهی بر طول عمر محصول داشته باشد.

برای اطمینان از عمر باتری باید  تمامی مراقبت های موردنیاز انجام شود.

راندمان باتری:

باتری با راندمان صد در صد وجود ندارد . انرژی ذخیره شده در باتری ، با شارژ و دشارژ شدن از دست میرود بنابراین راندمان باتری با اتلاف انرژی در کل چرخه شارژ / دشارژ محاسبه میشود. بعنوان مثال برای یک باتری با راندمان 70%، به ازای هر 10 وات ساعتی که به باتری وارد میشود، تنها 7وات ساعت میتواند خارج شود.

با باتری های اسید سرب جدید می توان  تقریبا راندمان 80 -90% را انتظار داشت، ولیکن میزان استفاده ، سن، سولفاته شدن و لایه بندی  در کاهش راندمان تاثیر گذار هست.

باتری های لیتیوم یونی دارای راندمان معمولی بیش از 95% هستند.

نگه داری باتری:

 

برای به حداکثر رساندن راندمان باتری ها باید در دمای اتاق نگداری شوند لذا  دمای بالا در راندمان باتری تاثیر واقعی خواهد داشت.دمای ایده آل ~ 20 درجه سانتیگراد است و نباید بیشتر از 43 درجه سانتیگراد باشد. و مورد بعدی متناسب با توان خروجی باتری برای کارایی محصول هدف انتخاب شود که این مسئله از شارژ و دشارژ شدن سریع جلوگیری میکند و طبیعتا به عمر باتری میافزاید.